Türkçe Ücretsiz Milli İşletim Sistemi İndir – Pardus 2013 İndir Download Yükle Bedava

TÜBİTAK tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu milli işletim sistemi Pardus ücretsiz olarak ve Türkçe bir şekilde indirilebiliyor. Pardus 2013 ile birlikte kullanımı daha da kolay ve donanım desteği gibi yenilikler eklendi.


Pardus 2013

TÜBİTAK tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu milli işletim sistemi Pardus ücretsiz olarak ve Türkçe bir şekilde indirilebiliyor. Pardus 2013 ile birlikte kullanımı daha da kolay ve donanım desteği gibi yenilikler eklendi. Ayrıca programda Türkçe yazım denetimi desteği, kötü niyetli yazılımlara karşı güvenli yapısı ve entegre programlar gibi beğenilen özelliklerini bulunuyor.

Sponsorlu Bağlantılar
Lisans: Ücretsiz
Boyut: 1,44 GB
Dil: Türkçe
İşletim Sistemi: Linux

TÜBİTAK öncülüğünde geliştirilen açık kaynaklı işletim sistemi Pardus‘un 2013 sürümünün kamu, KOBİ ve özel sektörün kullanımına sunuldu.Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Pardus, 2013 sürümüyle şu an binlerce kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Ayrıca Fatih Projesikapsamında okullara gönderilen 85 bin akıllı tahtanın hepsinde Pardus 2013 işletim sistemi bulunuyor. Hedeflenen rakam ise, tüm Türkiye’ye dağıtılacak toplamda 500 bin akıllı tahtanın hepsinde Pardus 2013’ün kullanılması.

Pardus 2013, tek tuşla kurulan uygulamalarına ek olarak Skype, Google Chromium, VLC’nin de aralarında olduğu 3500’den fazla uygulamayı kullanıcılarına sunuyor. Bu uygulamaların tamamını görmek için bu sayfayı ziyaret edin. Bu yeni sürümde Pardus kullanıcılarına bir sürpriz de müzisyen Erkan Oğur’dan geldi. Erkan Oğur’un en sevilen parçalarından olan Mor Dağlar yazılımın bu sürümünde yüklü olarak geliyor.

Pardus 2013

Pardus Nedir?

Pardus açık kaynak kodlu, özgürce dağıtılan, GPL (Genel Kamu Lisansı) ile lisanslanmış; kullanışlılık, donanım uyumluluğu, kararlılık ve güvenlik konularında geniş olanaklar sunan bir GNU/Linux dağıtımıdır.

Pardus Projesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’na bağlı Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırmalar Merkezi (BİLGEM) bünyesinde geliştirilmektedir.

Pardus, kullanıcılarına tanınmış özgür yazılım ürünleri kullanarak kararlı, güvenilir, kolay kullanılır ve bol özellik içeren bir bilgisayar deneyimi sunmayı hedefler. Bunun yanında, geliştirici ekip bu olanakların geniş bir donanım yelpazesinde çalışması için çalışmalar yürütmektedir.

Projenin ismi Anadolu parsının latince (bilimsel) isminden, Panthera pardus tulliana’dan gelmektedir.

Pardus’u Deneme

Pardus’u bilgisayarınıza kurarak happy wheels demo ya da Çalışan sürümüyle sabit diskinize hiç dokunmadan deneyebilirsiniz. Pardus hem optik diskler üzerinde hem de USB bellek ve disklerde çalışabilir.

Hem kurulan hem de çalışan sürümler standart CD’lere sığamayacak kadar büyük olduğu için optik sürücü ile kullanmak istediğiniz takdirde DVD kullanmanız gerekli.

Sisteminizin BIOS yazılımında belirlenen açılış sırasını Pardus kullanacağınız optik sürücü ya da USB bağlantısı önce olacak şekilde ayarlamanız gereklidir. Yeni bilgisayarların çoğu açılış sırasında bir tuşla (bir çok masaüstü bilgisayarda F8 bu işi görür) bu sırayı değiştirebilmenizi sağlar.

Pardus Sistem Gereksinimleri

4.1. İşlemci (CPU)

Eğer sisteminiz aşağıda listelenen işlemcilerden birine sahipse, Pardus 2011 64-bit sürümünü kurmak isteyebilirsiniz.
4.1.1. 64-bit mimarisini destekleyen Intel işlemciler

 • Pentium 4, Celeron D, Xeon ve Pentium Dual-Core işlemcilerinin yeni sürümleri
 • Atom D5xx, N4xx ve N5xx
 • Pentium D, Pentium Extreme Edition, Core 2, Core i7, Core i5 ve Core i3 ailelerinin hepsi
 • Bu belge yazıldıktan sonra üretilen yeni işlemcilerin büyük bir kısmı.

4.1.2. 64-bit mimarisini destekleyen AMD işlemciler

 • AMD Athlon 64, 64 X2, 64 FX
 • AMD Athlon II
 • AMD Opteron
 • AMD Turion 64
 • AMD Turion 64 X2
 • AMD Sempron
 • AMD Phenom
 • AMD Phenom II
 • Bu belge yazıldıktan sonra üretilen yeni işlemcilerin büyük bir kısmı.

4.2. Sistem Belleği (RAM)

Pardus 2013 sistem belleği (RAM) gereksinimi günlük kullanıma bağlı olarak değişebileceği için asgari ya da yeterli miktarı belirlemek zor. Yine de rahat bir masaüstü deneyimi için 1GB değerinin altına inilmemesini öneriyoruz.

4.3. Sabit disk

4.3.1. Minimum gereksinimler

Pardus, 2013 kurulmak için en az 4GB boş disk alanına ihtiyaç duyar. Kurulum sırasında paket seçimi sunulmadığı için bu değer her kurulum için aynıdır.

4.3.2. Önerilen gereksinimler

Pardus 2013 sürümünde günlük kullanım ihtiyaçlarının rahatça karşılanması için en az 10GB boş disk alanı bulunmasını öneririz.

4.3.3. Takas Alanı hakkında

Takas alanı, fiziksel belleğin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır. Eğer fiziksel belleğinizin gündelik kullanımınız için yeterli olduğundan eminseniz kurulum sırasında takas alanı oluşturmamayı tercih edebilirsiniz.

Lütfen Pardus’un kış uykusuna (disk kullanarak askıya alma) yatmasını istiyorsanız takas alanı kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Takas alanı olmadığında bu özellik devre dışı kalacaktır.

Ayrıca 64 bit sürümü indirmek isteyenler tıklasın: Pardus 2013 (64-bit)Sponsorlu Bağlantılar

0 Yorum: “Türkçe Ücretsiz Milli İşletim Sistemi İndir – Pardus 2013 İndir Download Yükle Bedava”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir